Menu
Szukaj według miejscowości

Źródło szuka rozwiązań dla Grudziądza

Źródło szuka rozwiązań dla Grudziądza

opis


Fundacja Inicjatyw Społecznych Źródło z Grudziądza wraz z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej Tłok szuka rozwiązań, które zwiększą dostęp do usług społecznych m.in. opiekuńczych, żłobkowych dla mieszkańców Grudziądza. Grudziądz jest drugim – obok Torunia – kujawsko-pomorskim miastem, które wybrano do pilotażu tzw. modelu TMW.

W ramach innowacyjnego ogólnopolskiego projektu wytypowano 30 lokalizacji w całej Polsce do przetestowania nowych rozwiązań dotyczących rozwoju usług społecznych. W województwie kujawsko-pomorskim model jest testowany w dwóch miastach: Toruniu i Grudziądzu.

W Grudziądzu rośnie liczba osób starszych, niesamodzielnych, potrzebujących domowej opieki i pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Nie zawsze opiekę taką może zapewnić w pełnym wymiarze rodzina. Rosnące potrzeby w zakresie usług opiekuńczych pokazują dane MOPR w Grudziądzu: liczba osób korzystających z specjalistycznych usług opiekuńczych w mieście w 2014 roku wyniosła 148 os., 2015 -  175 os., 2016 – 202 os., 2017 – 260 os., zaś w 2018 r. już 352 osoby.

Oprócz usług opieki domowej rośnie też liczba chętnych do korzystania z usług ośrodków opieki dziennej dla osób starszych, usług żłobkowych czy tzw. opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Na czym polega pilotaż?

Pilotażowy model zakłada, że w dostarczanie tego rodzaju usług społecznych mogą się włączyć grudziądzkie organizacje pozarządowe. Organizacje potrzebują jednak do tego wyspecjalizowanej kadry.

W tym celu w styczniu br. Fundacja Inicjatyw Społecznych Źródło uruchomiła Klub Integracji Społecznej na grudziądzkim Strzemięcinie. Osoby bezrobotne są tam przygotowywane do podjęcia zatrudnienia i pracy na takich stanowiskach jak opiekunka, pomoc w żłobku itp. W przyszłości, po przejściu odpowiednich szkoleń i zyskaniu uprawnień zawodowych, będą mogły podjąć zatrudnienie w ośrodkach opieki dziennej dla seniorów, żłobkach czy innych instytucjach prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

Testowany model zakłada:

- rozwinięcie lokalnego rynku usług społecznych w Grudziądzu (w tym zwiększenie podaży i lepsze dopasowanie usług opiekuńczych do potrzeb mieszkańców);

- przygotowanie w KIS na Strzemięcinie nowych kadr dla organizacji pozarządowych zainteresowanych rozwijaniem usług społecznych

- włączenie grudziądzkich organizacji pozarządowych w kontrakty na realizację usług społecznych – we współpracy z Urzędem Miasta Grudziądza.

Kluczowa jest współpraca między różnymi instytucjami – z jednej strony organizacjami pozarządowymi dostarczającymi usług społecznych, z drugiej – samorządem, który część tych usług kontaktuje, z trzeciej – Klubem Integracji Społecznej, który przygotowuje kadry dla usług społecznych.

Pilotaż potrwa do listopada 2020 r.

W powołaniu i prowadzeniu KIS – oraz w testowaniu modelu – fundację wspiera OWES TŁOK.



realizacja strony internetowe NET-atak.pl